cancel
Showing results for 
Search instead for 
Did you mean: 
Ruby Lou
Senior Contributor

operating costs

This may be a dumb question, but how do you figure your operating costs on your farm.  Yes, I should have asked this years ago.  I do a spreadsheet with the actuall costs of inputs such as chemicals, insurance, rents, seed, along with how much grain came off a field/, diesel, but I didn't add in the other costs, like machinery, labor. we don't keep track of how many hours we run in each field. we aren't big farmers by any means.  Also, say if you had to fix/update the combine this year, you wouldn't take off all those repairs on this years crop......?  Sorry, just feeling kind of dumb these days.

 

0 Kudos
3 Replies
Kay/NC
Honored Advisor

Re: operating costs

I include all of the itemized costs on the Schedule F, including interest on farm- generated loans ( when we had them), and depreciation, as what I deem to be our operating costs. That may or may not be " right", but for oururposes, it has kept us afloat.

What has to be paid for that year, plus what depreciates in value that year, are what it cost us to operate that year. That is, I am sure,, an oversimplification. You moght want to ask this over on Farm Business...there are some good money management guys over there.

I think if you do a Google inquiry on " What are farm operating costs? " you will find some sites with fairly accurate information. Extension can help you with such info, too.
0 Kudos

Re: operating costs

That is what we pay FBFM   Farm Bureau Farm Management for.   We really wanted to know costs for corn, beans, and hogs.  Kind of hard to say  how much  a tractor was used in each enterprise.   Is the manure a liablilty or a profit?     When we fed our own corn  it was IMPOSSIBLE to really figure it out. 

0 Kudos
Kay/NC
Honored Advisor

Re: operating costs

You are talking about a complete enterprise analysis, or whatever they call it. I think that is useful, but unless you do very complex calculations, it is still sort of an educated guess to me.

Example: corn fed to hogs...you have to back out transportation and elevator costs for corn consumed on farm, to be really comparing apples and apples. It can get to be a hairsplitting exercise. .
0 Kudos